Garść informacji o grzybach. Czy warto jeść grzyby ?

Grzyby występują sezonowo w lecie i jesieni w ciągu kilku tygodniu, nieliczne gatunki w okresie nieco dłuższym. Aby mieć grzyby do dyspozycji w ciągu całego roku, trzeba przygotowywać z nich przetwory i gromadzić domowe ich zapasy. Wówczas zużytkuje się je stosowanie do potrzeb w ciągu całego roku.

Grzyby wykorzystuje się zarówno do przegotowania różnego rodzaju potraw, jak również jako przyprawy dodawane do potraw ze względy na specyficzne cechy smakowo zapachowe, którymi wyróżniają się spośród innych grup produktów spożywczych.

Wartość odżywcza grzybów zależy od ich składu chemicznego. Do najbardziej wartościowych grzybów należą trufla, borowik i pieczarka. Zawierają one najwięcej związków azotowych, głównie białek, mają atrakcyjny wygląd, wyróżniają się spośród innych gatunków grzybów dobrymi właściwościami smakowo zapachowymi. Pod względem zawartości węglowodanów różnice między poszczególnymi gatunkami grzybów są niewielkie.


Grzyby są bogate w związki mineralne. Około połowy związków mineralnych przypada na potas, a około ¼ na fosfor. Ponadto grzyby zawierają sole wapnia, magnezu, żelaza, siarki.

Należy wspomnieć o witaminach występujących w grzybach. Zawierają one stosunkowo dużo witaminy D zapobiegającej krzywicy oraz witaminy PP, zapobiegającej chorobie skóry nazywanej pelagrą. Obie wymienione witaminy nie ulegają rozkładowi w czasie przerobu grzybów i dobrze zachowują się w przetworach. Jest to ważna okoliczność zwłaszcza dlatego, że owoce i warzywa witaminy D nie zawierają.

W grzybach znajdują się także znaczne ilości witaminy B3, czyli tiaminy, biorącej udział w przemianie materii w organizmie i zapobiegającej wielu groźnym schorzeniom. Kurki zawierają najwięcej witaminy A niż inne gatunki grzybów.

Pomimo wymienionych wartości odżywczych, należy pamiętać jeszcze o fakcie, iż grzybów niektórym osobom nie powinno się podawać. Ponieważ są one ciężkostrawne(Białko w nich zwarte jest trudno przyswajalne przez organizm), dlatego nie nadają się do przyrządzenia dań dla osób starszych i dzieci.

Dla osób zainteresowanych grzybobraniem zapraszam do śledzenia mapy występowania grzybów: https://grzyby.pl/wystepowanie.htm