Przepis:

  • 800 g ugotowanych ziemniaków
  • 750 g mąki pszennej typ 450
  • 4 żółtka
  • 1 całe jajo
  • 70 g masła 
  • 200 g cukru
  • 50 g świeżych
  • 1/2 szklanki ciepłego mleka
  • szczypta soli
  • dżem owocowy do nadziewania pączków - mały słoiczek

Ciasto drożdżowe 
Zrób zaczyn od razu w misce, do której dodasz resztę składników na ciasto. Ze składników na ciasto uszczknij po łyżce mąki, cukru oraz 3 łyżki ciepłego mleka i całe 40 gramów świeżych drożdży. Drożdże rozetrzyj z resztą składników. Całość dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut. Zaczyn powinien urosnąć i bardzo się spienić (w razie czego poczekaj jeszcze 10 minut). Dodaj resztę składników: mąka, zmielone i przestudzone ziemniaki, cukier, 4 żółtka jaj, masło, mleko, szczypta soli. Ciasto wyrabiaj 10 minut. Postępuj dalej tak samo jak przy drożdżach suchych - patrz wyżej. 

Po tym czasie ciasto pięknie urośnie. Przygotuj sobie stolnicę. Wysyp na nią trochę mąki. Na tak przygotowaną stolnicę przełóż wyrośnięte ciasto drożdżowe. Jak widać na zdjęciu, ciasto jest lekko lepkie.

Ciasto oprósz odrobiną mąki również od góry. Po oprószeniu mąką ciasto idealnie się wałkuje. Rozwałkuj je na grubość około 2-2,5 cm. Wykrawaczką o średnicy około 7,5 cm lub szklanką wycinaj pączki. 

Pączki układaj na desce lekko oprószonej mąką. U mnie wyszło ich 32, więc przyda się do tego duży blat lub szuflady z piekarnika. Ciasto po wycięciu (ścinki z ciasta, które zostały po wycinaniu poprzedniej partii) ponownie lekko zagniataj, wałkuj i wycinaj krążki. Pączki delikatnie posyp tez mąką od góry, by podczas wyrastania nie przykleiła się do nich ściereczka. Tak przygotowane pączki przykryte ściereczką bawełnianą, odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.

Już po 10-20 minutach zauważysz jak pączki szybko rosną.

Podczas wyrastania pączków przygotuj sobie szeroki garnek, olej, ręczniki papierowe oraz cedzak do łowienia pączków. Nagrzej dobrze olej. Po umieszczeniu odrobiny ciasta w oleju powinno ono od razu wypłynąć na powierzchnię i zacząć skwierczeć. Olej może się nagrzewać nawet 10 minut i powinien osiągnąć temperaturę około 175 stopni. 

Na nagrzany olej kładź po kilka pączków. Nie kładź ich za dużo na raz. Pączki jeszcze rosną w garnku a powinny swobodnie w nim pływać. Smaż je na rumiano po około 3 minuty na stronę. Jeśli pączki za szybko się rumienią - zmniejsz moc palnika. Nie można ich za szybko wyławiać ponieważ istnieje ryzyko, że będą w środku surowe. Każdą partię odkładaj na ręcznik papierowy i na kratkę do przestudzenia.

Gotowe pączki wystarczy już tylko oprószyć cukrem pudrem.