Pomimo panującej sytuacji na świecie, cateringi dietetyczne stają się bardziej popularne i najczęściej wybieranym sposobem żywienia niż w poprzednich latach [4] I w związku tym chciałbym podać swojej ocenie nowy styl żywienia. Cateringi od zawsze mi kojarzyły się z usługami polegającymi na przygotowywaniu i dostarczaniu na zlecenie gotowych potraw lub na organizacji przyjęć i imprez masowych.[7]

Obecny styl życia społeczeństwa powoduje, że spada liczba posiłków przyrządzanych w domu. By poradzić sobie z tą sytuacją, konsumenci zwracają się do różnych firm. Które przygotowują cateringi, związane właśnie z dietą. Ten rodzaj usług cechuje się tym, że podaje się w nim przygotowane posiłki z góry określonej i ograniczonej liczby kcalorii u osób chcących oraz stosujących indywidualne diety. Posiłki podawane w dietach pudełkowych muszą być przygotowywane zgodne z zasadami zdrowego żywienia. [5][6] Takie posiłki powinny być dostosowane do potrzeb i preferencji jadających wraz z utrzymaniem ich zadowolenia. Wśród tych konsumentów są osoby o szczególnych potrzebach żywieniowych, dla których powinno się przyrządzać odpowiednie posiłki dostosowane do ich potrzeb. Tego typu posiłki są niejednokrotnie określane w branży jako "specyficzne diety" i mają nadzwyczaj zróżnicowane pochodzenie: najczęstsze z nich to z jednej strony zwyczaje kulturowe lub przekonania związane z ich codziennym stylem życia oraz z drugiej strony osobiste sytuacje zdrowotne konsumentów. [5] W ofercie diet cateringowych pojawiają się diety pudełkowe ze względu na modny styl żywieniowy np: keto, sirtfood, vege, wegan, intermittent fasting, cukrzycowa, hashimoto, bez glutenu, bezlaktozy, z nikskim indeksem glikemicznym, dash

Czy stosowanie diet cateringowych jest dobrym i skutecznym rozwiązaniem w obecnym społeczeństwie? Jeśli jest na takie zainteresowanie i potrzeba na takie usługi, to dlaczego by się tutaj nie zgodzić?
1. Dieta pudełkowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na gotowanie posiłków.
2. Dieta pudełkowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które muszą ze swojej codziennej diety wykluczyć składniki pokarmowe, na które są uczulone ze względu na alergie pokarmowe bądź mają nietolerancje pokarmowe.
3. Dieta pudełkowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które uprawiają czynnie sport lub dyscyplinę sportową.
4. Diety pudełkowe są często wybierane jak odpowiednik diet odchudzających.

Wnioskując z czterech powyższych punktów, dieta pudełkowa przynosi same pozytywne korzyści. Ponieważ większości z diet pudełkowych korzystają osoby, które chciały szczególnie zadbać o swoje zdrowie.[1] Z kolei innym powodem korzystania z usług cateringu dietetycznego była chęć obniżenia masy ciała (56% respondentów), 33% ankietowanych przyznało, że zdecydowało się na dietę pudełkową ze względu na brak czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, z kolei 11% chciało spróbować czegoś nowego i urozmaicić w ten sposób dietę. [2]

Mnie jako dietetyka zawsze ciekawiło:
1. Czy podczas dłuższego czasu (>6 miesięcy) stosowania diet pudełkowych klienci w jakimś stopniu wykształcają prawidłowe nawyki żywieniowe na przyszłość?
2. Czy podczas stosowania diet pudełkowych, u pacjentów-klientów są sprawdzane efekty skuteczności typu diety, m.in. sprawdzanie wagi, wykonywanie pomiary obwodów?
3. Czy klienci po uzyskaniu przez siebie wcześniej przez założonego celu-zmniejszania wagi, nadal stosują diety pudełkowe bądź wracają do poprzedniego stylu żywienia przed dietą pudełkową w celu utrzymania wagi?

Ad 1. W jakimś stopniu konsumenci tego typu żywienia wykształcają prawidłowe nawyki dlatego, że same posiłki diet z diet cateringowych same w sobie powinny być zdrowe.
Ad 2. To zależy tylko wyłącznie od firmy cateringowej i jej oferty współpracy z klientem. Czy klient ma możliwość takiej konsultacji ze specjalistą w ramach zakupu tejże diety, czy też nie.
Ad 3. Moim zdaniem dieta pudełkowa stała się innym sposobem "stołowania się" pomimopomimo że możemy jeść posiłki z tej diety w domu, nawet jeśli możliwość termicznego przygotowania (podgrzania) posiłku z pudełka. Odpowiadając dalej, wydaje mi się, że trudno jest wrócić klientom do poprzedniego stylu życia, jeśli wcześniej jedli przygotowane posiłki dietetyczne. A co z kwestią utrzymania uzyskanej wagi po skończonej diecie pudełkowej-jest to bardzo prosta odpowiedź. Jest zależna od samego konsumenta czy wróci do starych nawyków żywieniowych, czy będzie na tyle zmotywowany, by wcześniejsze starania oraz wysiłek, utrzymać, by cieszyć się swoim wcześniej założonym i zrealizowanym przez siebie celem. A co z kwestią utrzymania uzyskanej wagi po skończonej diecie pudełkowej-jest to bardzo prosta odpowiedź. Jest zależna od samego konsumenta czy wróci do starych nawyków żywieniowych lub będzie na tyle zmotywowany, by wcześniejsze starania oraz wysiłek, utrzymać, by cieszyć się swoim wcześniej założonym i zrealizowanym przez siebie celem oraz zdrowiem.

Kończąc oraz odpowiadając na pytanie ze wstępu: "Co pan dietetyk myśli o cateringu dietetycznym?" Jeżeli naprawdę ktoś nie ma czasu na przyrządzanie posiłków w domu bądź nie jest w stanie przygotowywać posiłków, które wymagają doboru produktów oraz składników np. w diecie eliminacyjnej i ma możliwości, by korzystać z diety pudełkowej, to niech korzysta. A jeśli ma możliwości oraz chęci do przygotowania posiłków we własnym zakresie, to w największym stopniu do tego zachęcam. Ponieważ przyrządzanie posiłków we własnym zakresie w zdrowszej wersji z większym pozytywnym skutkiem pozwoli nam ukształtować zdrowe nawyki żywieniowe, które w przyszłości uchronią nas przed rozwojem chorób cywilizacyjnych.

A jeśi chcesz za moją pomocą ukształtować zdrowe nawyki żywieniowe to zapraszam do kontaktu :)

Bibliografia:
[1] Maj, A. (2016). „Dieta z pudełka” ‒ motywacje osób korzystających z gotowego cateringu dietetycznego. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, (58), 165-175. https://doi.org/10.18778/0208-600X.58.11
[2] Przyńska, E. (2018) Zachowania konsumenta na rynku usług cateringowych na przykładzie cateringu dietetycznego. Ekonomiczne Problemy Turystyki- nr 2 (42), s. 265-271.
[3] Pogoń,  K., Muszyńska  M.,  Pogoń  P.  (2016),  Ocena  możliwości  zastosowania cateringu  dietetycznego  w  celu  edukacji  żywieniowej  pacjentów  otyłych,  [w:]  D.  G a j e w s k a, J. Myszkowska-Ryciak (red.), Wybrane problemy dietoprolaktyki i dietoterapii cho-rób przewlekłych, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Warszawa, s. 75–82
[4] Glapiak, E. (2021). Polacy w pandemii jeszcze bardziej polubili diety pudełkowe. Pobrano z: https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/jedzenie-na-wynos-coraz-popularniejsze-wsrod-polakow/3n1p7cr (4.11.2021).
[5] Beatriz Susana de Diego Blanco. (2018) Atención a comensales con dieta específica en los servicios de restauración a colectividades. Nutr. Hosp. vol.35 spe 4 Madrid  2018  Epub Sep 28, 2020 https://dx.doi.org/10.20960/nh.2138 
[6] https://pl.wikipedia.org/wiki/Catering_dietetyczny
[7] https://pl.wikipedia.org/wiki/Catering