<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=789124568524078&ev=PageView&noscript=1"/>
Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Firycznego
Czytelnia

Krystian Ściechowski

tel. 511 000 734 Umów się online

Dla kogo są odżywki energetyczne?

Niektóre preparaty mają  za zadanie wspierać energetycznie organizm w warunkach zwiększonego obciążenia fizycznego. Polecane są wszystkim sportowcom oraz osobom, których praca mięśniowa wiąże się z wysokim wydatkiem kalorycznym.

Odżywki energetyczne znajdują szczególne zastosowanie we wspomaganiu treningów o charakterze wytrzymałościowym (biegi długodystansowe, kolarstwo). Długotrwała praca mięśniowa prowadzi do wysokiego lub skrajnego uszczuplenia zapasów glikogenu (cukru) w mięśniach, co w efekcie przekłada się na pogorszenie sprawności wysiłkowej. Podawanie odżywek energetycznych przed i w trakcie wysiłku zapobiega oddaleniu zmęczenia fizycznego i psychicznego, natomiast po jego zakończeniu – przyspiesza powrót do fizjologicznej równowagi oraz przygotowuje organizm do kolejnej sesji treningowej.
Z uszczupleniem zasobów węglowodanów w mięśniach mamy także do czynienia w wysiłkach fizycznych związanych z kształtowaniem tzw. wytrzymałości siłowej (np. pływanie, biegi 400-800m) i mocy tlenowej (np. biegi 5-10km) oraz w treningach interwałowych (np. gry zespołowe), gdzie elementy intensywnej pracy mięśniowej przerywane są krótkimi odpoczynkami.Obok wspomagania energetyki pracy mięśniowej, suplementacja węglowodanami jest także wykorzystywana w celu stymulowania anabolizmu (budowy) białek mięśniowych, co chętnie praktykowane jest w kulturystyce i sportach siłowych, gdzie zawodnicy dążą do szybkiego wzrostu masy i siły mięśniowej. Węglowodany dostarczają energię na potrzeby syntezy białek mięśniowych, wspomagają wchłanianie aminokwasów oraz kreatyny do mięśni, a także stymulują wydzielanie insuliny – najsilniejszego hormonu anabolicznego.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Jak stosować odżywki energetyczne?

Wrze 11, 2014 Odżywki energetyczne

Suplementy pełniące rolę energetyczną można przyjmować przed, w trakcie oraz po wysiłku. W zależności od czasu podania odżywki, może ona spełniać różne zadania: suplementacja węglowodanami ...

czytaj więcej

Dla kogo są odżywki energetyczne?

Wrze 11, 2014 Odżywki energetyczne

Niektóre preparaty mają za zadanie wspierać energetycznie organizm w warunkach zwiększonego obciążenia fizycznego. Polecane są wszystkim sportowcom oraz osobom, których praca mięśniowa wiąże się z ...

czytaj więcej
POKAŻ