INFORMACJA | Uprzejmie informujemy że z dniem 31.05.2024 nastąpi zakończenie współpracy sieci poradni FIT DIETETYK℠ z Panem Krystianem Ściechowskim.

Krystian Ściechowski

Krystian Ściechowski

tel. 511 000 734 Umów się online

Interakcje z minerałami

Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty wapnia, żelaza i magnezu. Jony wapnia tworzą z niektórymi lekami nierozpuszczalne w wodzie sole wapnia, co powoduje zmniejszenie wchłaniania i narażenie pacjenta na brak ich terapeutycznego działania.

Wykazano, że jednoczesne przyjmowania wapnia, lub produktów bogatych w ten składnik (mleko, produkty mleczne) może spowodować zmniejszenie stężenia leków we krwi o ok. 50%. Grupą leków szczególnie wrażliwych na działanie wapnia są leki stosowane w leczeniu zakażeń dróg oodechowych i moczowych (fluorochinolony, tetracykliny). Do interakcji może dojść także w przypadku zażywania preparatów wapnia jednocześnie z β-blokerami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca. Stwierdzono, że dochodzi do interakcji na etapie wchłaniania, co może powodować zmniejszenie stężenia leku we krwi i tym samym brak jego działania. Podobne interakcje mogą zachodzić pomiędzy lekami stosowanymi w leczeniu osteoporozy, hiperkalcemii nowotworowej oraz lekami o działaniu moczopędnym.

Niebezpieczestwo interakcji zachodzi także pomiędzy lekam, a preparatami żelaza i magnezu często uwzględnianymi w suplementacji sportowej. W badaniach klinicznych stwierdzono, że suplementy tych pierwiastków zażywane z hormonami tarczycy mogą osłabiać aktywność stosowanych leków hormonalnych. Tyroksyna ma zdolność tworzenia stabilnych kompleksów z żelazem, co może wpływać na osłabienie wchłaniania leku. Z tego tytułu hormony taczycy powinny być zażywane z co najmniej dwu godzinnym odstępem od spożycia żelaza, magnezu lub preparatów wieloskładnikowych zawierających te minerały. Podobne interakcje mogą zachodzić z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona czy w chorobie Wilsona (związanej z nadmiernym gromadzeniem miedzi w organizmie).

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Czy suplementy są bezpieczne dla zdrowia?

Suplementy dopuszczone do obrotu handlowego są na ogół bezpieczne dla zdrowia. Skutki uboczne mogą pojawiać się w wyniku ich przedawkowywania, nadwrażliwości na zawarte w nich ...

czytaj więcej

Interakcje z witaminami

W przypadku preparatów witaminowych należy szczególnie zwrócić uwagę na witaminę K, witaminy grupy B oraz kwas foliowy. Witamina K wpływa na wzrost krzepliwości krwi, zatem ...

czytaj więcej
POKAŻ