Krystian Ściechowski

Dietetyka w chorobach męskich

Dietetyka w chorobach męskich


Choroby męskie to zbiór chorób obejmujących męskie narządy płciowe.

Do najczęstszych chorób męskich zaliczamy: zaburzenia erekcji, zaburzenia libido, zaburzenia wytrysku, stulejkę i przerośnięty gruczoł krokowy.

Choroby narządów płciowych męskich obejmują również zakażenia, zmiany zapalne, nowotwory, stany zapalne, często nawrotowe najądrzy i rzadziej dotykające jądra. Występowanie tych chorób może być mające podłoże genetyczne lub też wynikające z długotrwałego stresu, niewłaściwego odżywiania się, spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Dieta w chorobach męskich ma na celu zapewnienie odpowiedniej ilości składników odżywczych w odpowiednich proporcjach do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Żywienie obejmuje przede wszystkim dostarczanie odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin, minerałów i wody, aby poprawić zdrowie hormonalne. Odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc leczenie wcześniej wymienionych zaburzeń. Dieta bogata w łatwo przyswajalne składniki odżywcze pomaga w leczeniu chorób męskich, ale może zmniejszyć ryzyko rozwoju w przyszłości. Zdrowie mężczyzny powinno być utrzymywane przede wszystkim poprzez zrównoważoną dietę. Odpowiednie jedzenie może pomóc zapobiegać chorobom i zapewnić zdrowie oraz dobre samopoczucie.

 

 


 

W przypadku stwierdzenia zaburzeń erekcji i potencji kluczową rolę we wspomaganiu leczenia odgrywa odpowiednio przygotowana dieta. Jadłospis ułożony przez dietetyka klinicznego dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych-od witamin, aż po minerały, które wpływają wyjątkowo korzystnie na męską potencję, zwiększając popęd płciowy i wzmacniając wzwód.

W przypadku dietoterapii zaburzeń potencji i erekcji istotnym jest uzyskanie odpowiedniej masy ciała oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Dodatkowo należy stosować jadłospis oparty o zasady diety prawidłowego żywienia. Na wizytach zwracam szczególną uwagę na edukację swoich pacjentów, a w szczególności na naukę odpowiednich połączeń produktów i zasad diety, aby po zakończeniu współpracy potrafili radzić sobie z samodzielnym komponowaniem dań. Podczas przygotowania jadłospisu biorę pod uwagę nie tylko zasady diety, ale przede wszystkim indywidualne preferencje, samopoczucie po wybranych produktach, choroby współistniejące, aktywność ruchową oraz wyniki badań laboratoryjnych.

 


 

W przypadku zaburzeń, oddawania moczu, ważną rolę wspomaganiu leczenia prostaty, odgrywa odpowiednio przygotowana dieta. Jadłospis ułożony przez dietetyka klinicznego dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które spowalniają starzenie komórkowe i hamują procesy zapalne w organizmie. Przygotowana dieta w chorobie prostaty obfituje w składniki mineralne, które pomagają obkurczyć gruczoł krokowy i wpływają na produkcję testosteronu.

W przypadku dietoterapii istotnym jest uzyskanie odpowiedniej masy ciała. Dodatkowo należy stosować jadłospis oparty o zasady diety prawidłowego żywienia. Na wizytach zwracam szczególną uwagę na edukację swoich pacjentów, a w szczególności na naukę odpowiednich połączeń produktów i zasad diety, aby po zakończeniu współpracy potrafili radzić sobie z samodzielnym komponowaniem dań. Podczas przygotowania jadłospisu biorę pod uwagę nie tylko zasady diety, ale przede wszystkim indywidualne preferencje, samopoczucie po wybranych produktach, choroby współistniejące, aktywność ruchową oraz wyniki badań laboratoryjnych.

 


 

W przypadku stwierdzenia Ginekomasti kluczową rolę we wspomaganiu leczenia odgrywa odpowiednio skomponowana dieta. Jadłospis przygotowany przez dietetyka klinicznego wpływa nie tylko na masę ciała, ale pomaga w regulacji poziomu hormonów, w tym przypadku w szczególności hormonu testosteronu i estrogenu, gdyż ginekomastia często współistnieje z niskim poziomem testosteronu i jakim wysokim poziomem estrogenów. Ciągłe powiększenie się sutka u mężczyzny, w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Gruczoł piersiowy ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, jest obrzmiały i może być bolesny. Ginekomastia spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi.

W przypadku dietoterapii ginekomastii istotnym jest uzyskanie odpowiedniej masy ciała. Dodatkowo należy stosować jadłospis oparty o zasady diety prawidłowego żywienia. Na wizytach zwracam szczególną uwagę na edukację swoich pacjentów, a w szczególności na naukę odpowiednich połączeń produktów i zasad diety, aby po zakończeniu współpracy potrafili radzić sobie z samodzielnym komponowaniem dań. Podczas przygotowania jadłospisu biorę pod uwagę nie tylko zasady diety, ale przede wszystkim indywidualne preferencje, samopoczucie po wybranych produktach, choroby współistniejące, aktywność ruchową oraz wyniki badań laboratoryjnych.

 

Zapraszam do współpracy! 
mgr Krysian Ściechowski
Zarejestruj się na wizytę >> 

 

 

POKAŻ