Nordic walking można uprawiać niezależnie od pory roku, więc może być świetną propozycją dla tych, którzy nie tylko pragną odrobinę się poruszać, ale i przy okazji chcieliby zadbać o swoje zdrowie. Aby tak się stało, muszą jednak pamiętać, że niezbędne jest przy tym zdrowe odżywianie.

Dieta dla miłośników nordic walking nie musi być przesadnie surowa, ale nie może w niej zabraknąć odpowiednich składników odżywczych. Wszystko powinno być też robione z głową 

Na co zwrócić uwagę?

Koniecznie włącz do swojej codziennej diety produkty zawierające błonnik, który spowalnia wchłanianie cukru do krwiobiegu. Zmniejsz ilość produktów z mąki pszennej, białego ryżu i mąki ziemniaczanej, ponieważ na skutek przemysłowej obróbki zawierają one czystą skrobię bez wartościowego błonnika. Postaw także na świeże warzywa i owoce, które prawdziwymi katalizatorami energii.Dobrą opcją dla świeżych warzyw i owoców w sezonie jesienno-zimowym będą mrożonki, gdyż są przetwarzane tuż po zbiorach. Składniki odżywcze i witaminy w mrożonkach zostają wtedy w pełni zachowane.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na produkty mleczne, które z racji bogatych właściwości odżywczych wykazują cenne dla organizmu właściwości. Produkty mleczne pomagają w rozwoju silnych mięśni i zmniejszają ryzyko pęknięć czy nawet złamań kości.

A co z tłuszczami? Unikać ich?

Nie bój się tłuszczy! Włączaj tłuszcze do swojej diety z dużą zawartością kwasów omega 3, ponieważ nasz organizm nie może ich sam wytworzyć. Dobrymi źródłami tłuszczów, bogatych w kwasy omega 3 są ryby, takie jak sardynki, makrele, sardele i łosoś, orzechy włoskie, siemię lniane, jaja oraz olej rzepakowy.Tłuszcze zapobiegają powstawaniu urazów stawów, ale także wpływają korzystnie na pracę mózgu i układu nerwowego. Są także niezbędne do budowania zdrowej skóry, włosów, zębów i kości, a także dla dobrego wzroku.

Czego warto unikać w diecie?

Unikaj gotowych potraw oraz konserw, gdyż najczęściej zawierają dużo soli, są za tłuste, a na dodatek pełne konserwantów. Zrezygnuj słodkich przekąsek i słodzonych napoi.

Kiedy jeść? Przed treningiem czy po treningu?

Unikaj jedzenia posiłku na dwie godziny przed treningiem. Twój organizm potrzebuje czasu na strawienie posiłku. Dlatego w trakcie treningu możemy odczuwać dyskomfort żołądka. 

Jeśli twoje treningi odbywają się wczesnym rankiem i nie masz czasu na zjedzenie posiłku, to po skończonym treningu zjedz trochę węglowodanów złożonych i białka. Postaw na baton zbożowy humus, jogurt z owocami i garścią orzechów bądź wypij koktajl z kilkoma zmielonymi migdałami. To da Ci energię, a także wesprze twoje mięśnie w regeneracji.

Co pić i kiedy pić?

Przewrotnie cytując klasyka „Lepiej zapobiegać niż …” W tym przypadku, zanim poczujesz pragnienie, zacznij pić wodę podczas treningu. Dlaczego? Marsze będą trudniejsze, jeśli będziesz odwodniony, a nawet 2% odwodnienia prowadzi do osłabienia naszej koncentracji. Podczas treningu pij więc często wodę i w małych porcjach.

 

Co pomaga w regeneracji po takim treningu?

Warto tutaj zwrócić na jeden składnik, jakim jest Magnez. Jest ważnym składnikiem dla produkcji energii i rozluźnienia mięśni. Do pokarmów bogatych w magnez należą migdały, orzechy nerkowca, kakao, dorsz, jajka, figi, rośliny strączkowe.

 

Podsumowując

1. W swojej diecie stawiaj na większą ilość warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych.

2. Pij co najmniej 2-3 litry wody dziennie, podczas marszu pamiętaj o piciu wody.

3. W swojej diecie unikaj cukrów prostych, pochodzących ze słodkich przekąsek i napoi.

4. Nie podjadaj między posiłkami. Jeżeli jesteś bardzo głodny, to sięgnij po garść orzechów, owoców, warzyw, jogurty z niską zawartością tłuszczu i cukru.

5. Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią ilość białka – jedz warzywa strączkowe, nabiał, jajka, chude mięso i ryby.